Керамична вставка

Силно разрушен зъб, който е необходимо да бъде възстановен. Липсва цялата дъвкателна повърхност, отстранена е метална вставка по чисто естетични съображения. Липсва вторичен кариес по стените на зъба, вижда се гутаперка, която запечатва кореновите канали. Терминът вставка има руски произход - означава нещо, което се поставя (вставлять) вътре в зъба; и тъй като в българската научна литература дълго време беше налице тотална доминация на рускоезичните термини, думата вставка се е запазила и до ден днешен. Англоезичният термин е донякъде по-точен, тъй като има няколко типа вставки - инлей е възстановяване, което се поставя вътре в кавитета и е обхванато отвсякъде от твърди зъбни тъкани; онлей е възстановяване, което се поставя върху зъба и възпроизвежда цялата дъвкателна повърхност, а оувърлей е индиректно реставрация, която възпроизвежда дори и част от страничните зъбни стени (от оувър - около). Съществува и друг тип вставка - пинлей, която представлява всъщност онлей или оувърлей с допълнителни парапулпарни щифтове, които се изработват с цел подобряване на ретенцията (задръжката) върху зъба - което е възможно да се изработи само от лят метал, но не и от композит или керамика. От естетичните дентални материали не бива да се изработват парапулпарни или вътреканални щифтове, тъй като здравината им не е достатъчна и подобен щифт бързо би се фрактурирал. Пинлеят не бива да се бърка с металното щифтово пънче, което се изработва върху депулпирани зъби - макар че в много литературни източници се има предвид именно такова възстановяване. Всички тези възстановявания спадат към групата на индиректните реставрации - т.е. такива, които се изготвят от зъботехник върху гипсов модел. Понякога е възможно и самият зъболекар да моделира вставка върху отлят гипсов модел, но това се случва задължително извън устната кухина на пациента - затова и е прието да се говори за индиректни възстановявания. Директните реставрации се изработват най-вече от композитни материали директно върху възстановявания зъб.

Нашият екип се придържа към един важен принцип, който е залегнал в основата на съвременната педагогика - едно статично изображение струва колкото хиляда думи, а едно динамично изображение (видеоклип) струва колкото хиляда снимки. По тази причина изработихме горната графична схема, която би била от полза за студенти по дентална медицина, както и за всички по-любознателни потребители на Интернет. Разбира се, бихме могли да изработим и видеоклип относно съответната тема, но не считаме че въпросната терминология е нещо толкова сложно, което да изисква видеоклип. Използват се английските предлози - in (в), on (върху) и over (около). Смятаме че те са достатъчно информативни за геометричната конфигурация на дефектите за възстановяване - вижда се и че оувърлеят всъщност представлява една 3/4 корона. Pin означава щифт, връхче, израстък - поради което и вставката тип пинлей е нарисувана с въпросните парапулпарни щифтове. Цветът на вставката тип пинлей е по-тъмен от този на останалите вставки - както вече стана въпрос, тя би могла да бъде изработена единствено и само от лят метал. Между другото, терминът пин се използва и за означаване на изводите на микропроцесори и интегрални схеми - някои съвременни процесори имат дори по 469 извода, чрез които се свързват с дънната платка на персоналния компютър.

Обща информация за керамичните вставки    Зъбни импланти    Кариес    Ендодонтия    Металокерамика    Свързваща система

Композит    Черно море

Ако желаете безплатен преглед и изготвяне на лечебен план, моля запазете си час на телефон 032 64206

Можете да отправите и запитване по е-мейл consult@ralev-dental.bg, ralev@dentist.bg, arif@ralev-dental.bg

Вход в нашия форум за пациенти    Туристическият информационен сайт    Български имплантологичен портал    Д-р Ралев

Здравеопазване в България    Имплантатни повърхности    Циркониеви корони    Лицево - челюстна хирургия

Праймер за керамика на Diamond Research Materials - САЩ. До него се вижда керамичният онлей. След ецване не бива до вставката да се допира каквото и да било, тъй като повърхностното напрежение на ецваната повърхност е голямо и всякакви субстанции могат да я замърсят, в резултат на което силно се влошава връзката със зъба. Подобно трябва да бъде и отношението към различните имплантатни повърхности, тъй като те също са с голямо напрежение и са силно чувствителни към замърсяване. Повече информация за ецването четете тук... Поради тези особености ецвахме вставката след като направихме горната снимка - дори и прашинките от работния плот в случая са нежелан замърсител. Същото важи и за талка от ръкавиците.

Новата керамична вставка е циментирана върху зъба на пациентката

Зъболекари в България    Зъбни импланти    Лицево-челюстна хирургия

Ецване    Композитни материали     Свързваща система   Синус лифтинг    Антибиотици

Пирин    Рила    Виж България    Гръдни импланти

Технология на циментиране на керамичната вставка. Класическите методи все още си остават най-добри с оглед на това че осигуряват много голяма здравина на връзката. На схемата горе част от повърхността на зъба е означена като ецвана - сините каналчета показват грапавата зъбна повърхност. Зъбът се ецва най-добре с 37 % ортофосфорна киселина; керамиката се ецва с флуороводородна киселина, което е показано също с помощта на каналчета на повърхността, която ще осъществи контакт със зъба. Апроксималните, проксималните и дъвкателната повръхност на вставката не бива да се ецват, тъй като се нарушава лабораторната глазура на керамиката. Върху вставката се нанася керамичен праймер, който служи за посредник между циментиращия агент и самата керамика. На схемата горе керамичният праймер е означен с тънка зелена линия; с червена линия е означена свързващата система, която пък осъществява връзката със зъба. Много свързващи системи имат отделен праймер и отделен бонд (класическите системи от четвърто поколение), което осигурява допълнителна здравина на връзката. С розовочервена текстура пък е означен самият цимент, който служи за циментиране на керамичната реставрация - обикновено за тази цел се използват двойнополимеризиращи цименти, при които протича рекация на фото- и химиополимер - последната реакция е независима от светлина. Възможно е да се използват и цименти, които се втвърдяват само под въздействие на светлина (такъв е RelyX Veneer на 3M ESPE), тъй като керамичните вставки най-често нямат голяма дебелина и през тях светлината от фотополимеризационната лампа прониква отлично. При последния тип цименти обаче механичната здравина е по-малка, сравнено с двойнополимеризиращите цименти. В практиката се предлагат и различни самоецващи цименти, но повечето изследователи са единодушни относно техните качества - не могат да достигнат здравината на конвенционалните цименти. Самоецващият цимент обаче има едно много голямо предимство - при него постоперативната свръхчувствителност е сведена до минимум. Това се дължи на модифицирането на размазания пласт - последният не се отстранява, тъй като при отстраняването му се отварят дентиновите тубули, течността от тях се премахва, дентинът изсъхва и свръхчувствителността може да трае месеци и години. Размазаният пласт се състои от дентинови отпилки, масло от трубината, слюнка, микроорганизми, кондензирана влага - все субстанции, които никой зъболекар не желае да остават дългосрочно под реставрациите му, но при свръхчувствителни зъби тези субстанции се оказват полезни. В дългосрочен план обаче размазаният пласт води до много по-висока честота на провалите на адхезията - пластът се откъсва от зъба и реставрацията пада. Поради това класическият адхезивен протокол се е доказал като най-надежден и с най-висока успеваемост. По отношение на свръхчувствителността проблемите се решават с помощта на подложки от класически глазйономерни цименти, поставени в най-дълбоката част на кавитета.