Конгрес в Истанбул

На 21.04.2024 година в Истанбул (Турция) се проведе имплантологичен конгрес. Организатор на проявата беше компанията Neobiotech от Южна Корея - производител на зъбни импланти. Голяма група зъболекари от България посети семинара. Тъй като системата Neobiotech е доста разпространена в България, интересът към подобни научни прояви по начало винаги е голям. Точно преди 10 години, през 2014 година, същият конгрес беше организаран от същата компания в същия град, но в друг хотел - снимки от семинара в Истанбул от 2014 година можете да видите тук. По този начин се създават традиции и обширна мрежа от международни контакти - което е от ключово значение за развитието на всеки един бизнес. Глобалната световна информационна мрежа Интернет е от голяма полза за това един производител да стане колкото е възможно по-известен на широката общественост; по време на пандемията от коронавирус всички научни лекции и семинари се провеждаха единствено он-лайн, но все още срещите на живо, лице в лице, остават един незаменим начин за създаване на трайни партньорски взаимоотношения между физически лица и компании.

Д-р Йонг - Ку Хоо и д-р Венцеслав Ралев - на снимката добре се вижда кой от двамата е роден в България и кой - в Южна Корея. Д-р Хоо всъщност е хабилитиран професор, при това в три университета в Сеул. Той е основател на компанията Neobiotech и лично той е въвел всички иновативни продукти на компанията - които изобщо не са малко. Д-р Хоо е идвал в България през 2012 година за двудневен имплантологичен семинар в курорта Боровец.

Трима от лекторите обсъждат съвременните тенденции в имплантологията. В средата е д-р Едгар Калдейра от Венецуела, който по понятни причини е емигрирал в Испания и в момента работи там - в столицата Мадрид. По време на първия ден на проявата (така нареченият pre-congress day) повечето лекции бяха фокусирани върху темата за натоварването на зъбните импланти по всяко време - нещо, което придобва статут на религия за д-р Хоо и последователите му. Тъй като нашият екип не е особено запален привърженик на религиите, ние не изпадаме в подобни крайности по време на нашата ежедневна клинична работа - смятаме че дори и any time loading следва да се извършва само при наличие на показания за това.

Сертификат за участие в семинара - добър графичен дизайн. През последните няколко години корейските компании все повече орбъщат внимание на детайла. До голяма степен това е напълно нормално - докато през 80-те години на ХХ век Южна Корея е била евтина дестинация за аутсорсинг на различни производства и услуги, през второто и особено през третото десетилетие на XXI век страната вече е утвърден производител на всякакви изделия. В страната се произвеждат дори и стоки с много висока добавена стойност, съответно и качество - единият от двата най-големи производители на мобилни телефони в света е локализиран именно в Южна Корея. Това е първата държава в света, която от нетен реципиент на финансова помощ от Международния Валутен фонд се превръща в нетен донор - дарява финансови средства, с които да се подпомагат развиващи се страни. Това се случва около 2000 година и се дължи единствено на упоритостта и трудолюбието на корейския народ. 

Оживено обсъждане на клинични случаи, лечебни концепции, тактика и стратегия в областта на имплантологията

Implantology is funny... or not so funny? Снимката всъщност е доста показателна за развитието на съвременната имплантология. Денталните лекари с най-голям клиничен опит (като д-р Хоо) се усмихват и са в добро настроение. В такова настроение са и начинаещите - д-р Стоян Домусчиев от Хасково. Изключително сериозни и дори намръщени са тези от средно ниво - като д-р Ралев, които все още трябва да се обучават как да се предпазват от усложнения, как да лекуват своите пациенти, когато усложненията настъпят и какво да очакват във всяка клинична ситуация. Д-р Хоо вече няма подобен проблем, а д-р Домусчиев след няколко години ще има изражението на д-р Ралев.

Д-р Габриела Атанасова и д-р Стоян Домусчиев от град Хасково

Професор Ричард Лезунгброк - често лектор на семинарите на Neobiotech. Колегата се е специализирал в протезирането върху тотално обеззъбени челюсти, и то особено при по-възрастни пациенти. По време на своята презентация в Истанбул поднесе крайно интересна информация (по отношение на демографията, а и на медицината като цяло) - през 2030 година средната продължителност на живота на човека в Южна Корея ще достигне... 100 години. Възниква логичният въпрос - дали пък през 2050 година корейците пък няма да живеят по 140 или 150 години? Разбира се, тези тенденции се отнасят за жителите на Южна Корея - не е известно какво точно се случва в Северна Корея. Остава открит и въпросът как ще реагира пенсионната система на Южна Корея на подобна продължителност на живота, колкото и нехуманно да звучи - но все пак над 1/3 от живота на всеки един човек ще премине в пенсия? През целия този период, който може да достигне дори до 40 години, някой трябва да генерира добавена стойност, от която да се изплащат и пенсиите. Или всеки един служител по време на своя активен трудов стаж трябва да бъде толкова високопроизводителен, че да натрупа финансови резерви за 35 - 40 години напред; пенсионните фондове освен това трябва да съхраняват тези средства, да ги инвестират адекватно, за да компенсират инфлацията и дори да генерират известна доходност над нея. Предвид високопроизводителната икономика на страната обаче това едва ли ще представлява нерешим проблем.

Д-р Венцеслав Ралев на фона на джамия в Истанбул - осветен е предният план, като за целта е използвана така наречената запълваща светкавица. Понякога паузите между лекциите са по-дълги от необходимото и любители - фотографи започват да си играят с настройките на фотоапарата и да търсят всевъзможни светлинни ефекти. Всичко това се прави от скука; но, какво лошо има в скуката, ще попита всеки учител по дзен - будизъм?

Д-р Венцеслав Ралев в ъгъла на терасата на конгресния център - опит за ефектна снимка, но по-скоро неуспешен. Отражението е доста бледо и не привлича вниманието

Светлинни отражения - винаги може да се получи интересен кадър, когато в дадена снимка се включи и стъкло

Брайън Парк и д-р Венцеслав Ралев. Яркорозовият цвят се среща много често в корейските народни носии, поради което и се използва много често при продуктите на Необитех. Опаковки на зъбни импланти, кутии на хирургични сетове, фирмени слогани, рекламни пана за лекции и семинари - всичко това е оцветено в яркорозово или поне има някакъв яркорозов елемент. Дори вратовръзката на Брайън съдържа розови карета. Подобна рекламна политика малко прилича на шовинизъм и дори на кръчмарски национализъм, но... цветът всъщност е свеж и визуално доста приятен. Доста български компании включват елементи от шевици и други характерни цветови съчетания в своите фирмени емблеми и рекламни слогани - което също създава добро зрително усещане.

Лекции на тема усложнения в имплантологията и методи за тяхната превенция

Д-р Хоо с дентални лекари от Турция

Д-р Хоо, д-р Ралев и зъболекар от Полша

Доста символична снимка. Neobiotech is love! Всеки фотограф има моментни интелектуални и емоционални проблясъци, някои по-често, други по-рядко, а трети никога. За добратаснимка просто трябва да се наблюдава света около нас и да се улавят подобни вълнуващи моменти. Снимката внушава не само усещане за любов, а също и за спокойствие, грижа и хубав живот! Така и не стана ясно кои са колегите на снимката, нито откъде са, но няма и особено значение.

Част от екипа на Необиотех

Д-р Кадир Иса и Несрин Иса - има обективни причини да се чувстват като у дома си в Истанбул

Началото на официалната вечеря - преди да изпият известно количество алкохол, хората са сериозни и демонстрират стил и класа. След няколко чаши изведнъж започват да говорят чужди езици - просто отпада усещането за срам. Понякога под въздействието на алкохола човек се опитва да каже дори и няколкото думи на чужд език, които знае.

Разгарът на официалната вечеря - светлинни илюминации като в дискотека

Традиционна игра на Бинго, по време на която обаче не се раздават парични награди. Печелившите участници напускат празничната вечеря с комплекти за повдигане на синуси (SCA- и SLA-kit), единични зъбни импланти, пилотни и калибриращи фрези и какво ли още не. Корейците (може би по американски образец) успяват да превърнат всичко в шоу - дори и най-сериозните теми, свързани с ежедневната работа в едно лечебно заведение. По-сериозните и уравновесени дентални лекари от цял свят приемат с чувство за хумор подобни игри на бинго, докато някои млади колеги се радват буквално като малки деца при едно спечелено борче.

Брайън Парк, който е официалният тийм - мениджър за България на Neobiotech

Д-р Кадир Иса гледа съсредоточено играта на Бинго

Д-р Константин Зигов от град Бургас също гледа крайно съсредоточено и изключително сериозно, въпреки че е на официална вечеря, но... той така си гледа!

Д-р Димитър Недялков от град Пазарджик и неговата съпруга пък винаги са весели и усмихнати, но... хората са различни и именно това прави обществото интересно!

Отляво надясно - д-р Димитър Недялков от Пазарджик, д-р Ива Кацарова, д-р Венко Делчев, д-р Никола Матушко от Македония и д-р Ивана Матушко. Д-р Кацарова определено е впечатлена от гала - вечерята на семинара, което изобщо не е учудващо - турците дават всичко от себе си, когато организират официални събития. За количеството и качеството на храната просто няма смисъл да се говори - всеки, който е ходил в Турция на официална вечеря, знае за какво става въпрос. На снимката се виждат една много малка част от това, което домакините бяха подготвили за всички участници!

Д-р Габриела Атанасова определено е щастлива поради това че е на официална вечеря... а и поради това че е до д-р Стоян Домусчиев